ÜNLÜ HARFLER VE ÖZELLİKLERİ


 

Bu yazımızda sizlere ünlü harfler ve özeliklerini anlatacağız. Bilindiği gibi Türkçe de 29 tane harf vardır. Bunlardan 8 tanesi ünlü yani sesli harftir. Diğer 21 tane harf ise ünsüz yani sessiz harftir. Ünlü ve ünsüz harflerin bazı özellikleri vardır. Bu yazımızda ünlü harflerin özelliklerinden bahsedeceğiz. Ünlü harfler 8 tanedir. Bunlar; “a, e, ı, i, o, ö, u, ü”  dür. Bu harfler kendi aralarında kalın sesliler ve ince sesliler olarak ikiye ayrılır. Kalın sesliler; “a, ı, o, u” ince sesliler ise “e, i, ö, ü” dür.

 

Ünlü harfler; “a, e, ı, i, o, ö, u, ü”

Kalın sesler; “a, ı, o, u”

İnce sesler; “e, i, ö, ü”

 

Dudakların durumuna göre ünlüler ikiye ayrılır.

Düz ünlüler; a, e, ı, i

Yuvarlak ünlüler; o, ö, u, ü

 

Ağzın açıklığına göre ünlüler ikiye ayrılır.

Geniş ünlüler; a, e, o, ö

Dar ünlüler; : ı, i, u, ü

 

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 70 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 208 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 712 Defa Okundu )