ÜNLÜ HARFLER VE ÖZELLİKLERİ


 

Bu yazımızda sizlere ünlü harfler ve özeliklerini anlatacağız. Bilindiği gibi Türkçe de 29 tane harf vardır. Bunlardan 8 tanesi ünlü yani sesli harftir. Diğer 21 tane harf ise ünsüz yani sessiz harftir. Ünlü ve ünsüz harflerin bazı özellikleri vardır. Bu yazımızda ünlü harflerin özelliklerinden bahsedeceğiz. Ünlü harfler 8 tanedir. Bunlar; “a, e, ı, i, o, ö, u, ü”  dür. Bu harfler kendi aralarında kalın sesliler ve ince sesliler olarak ikiye ayrılır. Kalın sesliler; “a, ı, o, u” ince sesliler ise “e, i, ö, ü” dür.

 

Ünlü harfler; “a, e, ı, i, o, ö, u, ü”

Kalın sesler; “a, ı, o, u”

İnce sesler; “e, i, ö, ü”

 

Dudakların durumuna göre ünlüler ikiye ayrılır.

Düz ünlüler; a, e, ı, i

Yuvarlak ünlüler; o, ö, u, ü

 

Ağzın açıklığına göre ünlüler ikiye ayrılır.

Geniş ünlüler; a, e, o, ö

Dar ünlüler; : ı, i, u, ü

 

Yorum yapmak ister misiniz?!


B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 92 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 586 Defa Okundu )

2014 FİTRE MİKTARI

2014 FİTRE MİKTARI2014 FİTRE MİKTARI   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ... ( 549 Defa Okundu )