Ünlü Daralması Ve Ünlü Daralması Örnekleri


Bu yazımızda sizlere, ünlü daralması ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Ünlü daralması nedir sorusunun yanıtını bulabileceğiniz yazımız içerisinde, ünlü daralması ile ilgili örnekleri de bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Dilerseniz çok fazla zaman kaybı yaşamadan, ünlü daralması nedir sorusunun yanıtını öğrenelim, ve ünlü daralması ile ilgili bilgiler edinmeye başlayalım:
Ünlü daralması nedir? Ünlü daralmasını şu şekilde tanımlayabiliriz: Türkçe’deki bazı kelimelerin sonlarında, a; ya da e ünlülerinden bir tanesi varsa, ve bu kelimelerin sonlarına, bazı eklerin gelmesi durumunda harflerin değişime uğradığını görürüz. İşte bu değişimin adı ünlü daralması olarak belirlenmiş bulunmaktadır.
Ünlü daralması nedir sorusunun yanıtını, ünlü daralması örnekleri, ve ünlü daralması ile ilgili örnekleri verdiğimizde daha net anlayacaksınız, o nedenle, ünlü daralması örneklerine; ve ünlü daralması ile ilgili örneklere birlikte bakalım:
Ünlü daralması örnekleri, ve ünlü daralması ile ilgili örnekler:
Oynamak kelimesini ele alalım: Oynamak kelimesini şimdiki zamana göre çekelim: Oynuyor… işte bir ünlü daralması örneği… Oynayor değil de oynuyor olmuştur…
Ünlü daralması örnekleri arasında demek kelimesini ele alalım: Demek kelimesini şimdiki zaman eki ile çekelim: diyor… Deyor olması gerekmez miydi? Ancak diyor olmaktadır; işte ünlü daralması budur.
Ünlü daralması ile ilgili örneklere yiyecek kelimesini de ekleyebiliriz. Yemekten gelen yiyecek kelimesindeki E harfinin de ünlü daralması ile i’ye dönüştüğünü görüyoruz.
Ünlü daralması örneklerini bu şekilde arttırabilmek olanaklıdır.

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 70 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 208 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 711 Defa Okundu )