Harf Çeşitleri Ve Harflerin Özellikleri


Bu yazımızda sizler için, harflerin özellikleri nelerdir sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Alfabemizde bulunan 29 harf için bilmeniz gereken harflerin özelliklerini yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Harf çeşitlerini de, harflerin özellikleri ile birlikte, yazımız içerisinde bulabileceksiniz… O halşde zaman kaybetmeden soralım: harflerin özellikleri nelerdir?
Harf çeşitleri arasında, ilk olarak 29 harf arasında yer alan sekiz tanesinden, yani ünlü harflerden, ya da sesli harflerden söz etmemiz gerekmektedir. Ünlü harfleri sizler için öncelikle sayalım: a, e, ı, i, o, ö, u, ü…
Ünlü harfler için harflerin özelliklerine bakacak olursak, ünlü harflerin de, harf çeşitlerine göre ikiye ayrıldığını görürüz: Kalın ünlüler, A, ı, o, u olmak üzere dört tanedir. Bir de ince ünlüler bulunmaktadır. Bunlar da dört tanedirler; işte ince ünlüler: E, i, ö, ü…
Harf çeşitleri arasında bir de, 29 harften 21 tanesini içeren ünsüz, ya da sessiz harfler bulunmaktadır. Bu 21 ünsüz harfe de yine birlikte bakacak olursak: b, c, ç, d, f, g, ğ, h, j, k, l, m, n, p, r, s, ş, t, v, y, z….
Harflerin özellikleri nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan harflerin özelliklerine, harf çeşitleri arasında yer alan ünsüzler için bakmak istediğimizde, ünsüz harflerin de, sert ünsüzler, ve yumuşak ünsüzler olarak ikiye ayrıldıklarını görürüz. Öncelikle sert ünsüzlere bakalım: ç, f, h, k, p, s, ş, t… Harf çeşitleri arasında yer alan sert sessizler, görüldüğü gibi sekiz tanedir. Bir de yumuşak ünsüzlere bakalım: b, c, d, g, ğ, j, l, m, n, r, v, y, z… Harf çeşitleri arasında yer alan yumuşak sessizlerin sayısı 13 olarak görülmektedir.

Yorum yapmak ister misiniz?!


SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 498 Defa Okundu )

2014 FİTRE MİKTARI

2014 FİTRE MİKTARI2014 FİTRE MİKTARI   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ... ( 495 Defa Okundu )

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?ORUÇ KİMLERE FARZDIR?   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı ve tüm insanları ramazan sevinci sardı. Peki, ... ( 419 Defa Okundu )