Deneme Nedir Ve Deneme Özellikleri Nelerdir?


Bu yazımızda sizlere, deneme nedir sorusunun yanıtını verip, daha sonra ise, deneme özellikleri nelerdir sorusunun yanıtı için deneme özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikle, deneme nedir sorusunun yanıtı ile deneme özellikleri nelerdir; ve deneme özellikleri konumuza bir giriş yapalım…
Deneme nedir? Deneme nedir sorusunun yanıtını aslında, deneme özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını verdiğimizde anlayacaksınız. Ama deneme nedir sorusuna kısaca şunu söyleyerek yanıt verebiliriz ki: deneme, konusu belli olmayan; yazar tarafından özgürce, kendisine bir konu seçilerek yazılan yazı türüdür. Deneme nedir sorusunun yanıtını bu şekilde vererek aslında, deneme özellikleri nelerdir sorusuna da kısa bir yanıt vermiş oluyoruz. Deneme özellikleri arasında ilk olarak, denemenin belirli bir konusu olmadığını bu sayede belirtmiş oluyoruz.
Deneme nedir sorusuna bir diğer yanıt ise şu şekilde verilebilir: Yazar, bir konu seçer; ve seçmiş olduğu bu konu hakkında bir yazı yazar; yazar bu yazacağı yazını kendi kendi ile konuşuyor gibi yazmaktadır… Deneme özellikleri nelerdir sorusunda belirttiğimiz gibi, denemeyi yazan deneme yazarının seçmiş olduğu konu, deneme okuyucusuna, yazarın, deneme yazısında yazdığı konuyu o anda bulduğu izlenimini vermektedir.
Deneme özellikleri nelerdir sorusuna deneme özellikleri ile verilebilecek yanıtlardan bir diğeri ise, deneme yazısının, öğretici niteliğe sahip olabileceğidir. Deneme özellikleri arasında, denemenin, deneme okuyucusu tarafından, düşünsel bir yanının olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Deneme özelliklerinden bir diğeri ise, makaleler gibi belirli bir kalıp içerisinde yazılıyor olmalarına karşın, makalelerden daha kısa yazılar olmalarıdır.
Deneme özellikleri nelerdir sorusunun yanıtlarından bir başkası ise, deneme yazarının, herhangi bir bilimsel dayanağa ya da kanıta gereksinim duymadığıdır. Deneme özellikleri arasında, deneme yazarının, okuyucuyu kendisine inandırma zorunluluğu gibi bir durum bulunmamaktadır…Deneme özellikleri arasında, denemelerin, günübirlik yazılar olduğunu, ve bir kalıcılığının bulunmadığını da belirtmek gerekmektedir…

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 67 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 203 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 705 Defa Okundu )