18 Mart Çanakkale Zaferinin Önemi Hakkında Kompozisyon Ödevi


Bu yazımızda sizlere, 18 Mart Çanakkale Zaferinin önemi hakkında kompozisyon oluşturacağız. 18 Mart Çanakkale Zaferinin önemi hakkında kompozisyonunuzu sizler de, daha önceki, 18 Mart Çanakkale zaferinin önemi başlıklı yazılarımızdan oluşturabilirsiniz; fakat biz bu yazımızda sizler için bir örnek 18 Mart Çanakkale zaferinin önemi hakkında kompozisyon oluşturacağız. Dilerseniz, 18 Mart Çanakkale Zaferinin önemi hakkında kompozisyon ödevinizi, bizim sizin için hazırladığımız kompozisyon ile de yapabilirsiniz… İşte 18 Mart Çanakkale Zaferinin önemi hakkında kompozisyon:

18 Mart Çanakkale Zaferi Türk Ordusunun Kahramanlığı İle Kazanıldı

18 Mart Çanakkale zaferinin öneminden bahsetmek için satırlarımız yetmez; ancak, 18 Mart Çanakkale zaferinin önemini kısaca anlatmak istersek, 18 Mart Çanakkale zaferinin gerçekleşmesi ile, Türk ordusunun kahramanlığının tüm dünya tarafından bilindiğini belirtebiliriz. 18 Mart Çanakkale zaferinin önemi dünya için de büyüktür ki bunun nedenleri arasında, birinci dünya savaşının uzamasının nedeninin 18 Mart Çanakkale zaferi olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bunları açıklamak ise elbette ki mümkün:
Çanakkale savaşlarının yapılmasının, şu anda bir dünya kenti olma özelliğini taşıyan İstanbul nedenli olduğunu söyleyebiliriz. İtilaf Devletleri, İstanbul’a ulaşabilmek için Çanakkale Boğazını kullanmak istiyorlardı, fakat, İtilaf Devletlerinin bu amaçlarına izin veren Türk ordusu, henüz kahramanlığını dünya ülkelerine tam olarak gösterememişti… Çanakkale savaşları sonucunda elde edilecek bir Çanakkale zaferi ise, Türk ordusunun kahramanlığının dünya ülkelerine gösterilmesi için büyük bir şans niteliği taşımaktaydı…
İtilaf Devletleri, Çanakkale zaferinin elde edildiği gün olan 18 Mart öncesinde, kahraman Türk ordusu için büyük kayıplara neden oldular; ve İtilaf Devletlerinin İstanbul’a girebilmek için bu denli umutlu olmalarının nedeni de, kahraman Türk ordusunun yenilmesinin çok kolay olduğunu düşünmelerinden ileri gelmekte idi. Ancak, ordumuz içerisinde, dahiyane fikirleri olan isimler yok değildi; ve Türk ordusu cesurdu. İtilaf Devletlerinin, İstanbul’a girmelerine ramak kala onları Çanakkale Boğazı’ndan geri döndürmeyi bilecek kadar cesur bir Türk ordusu vardı, ve nitekim Türk ordusunun kahramanlığı, 18 Mart 1915 günü, İtilaf Devletlerini korkutarak, kaçırmaya, kimilerini de Çanakkale Boğazı’nın sularına gömmeye yetmişti.
İstanbul’a ulaşamayan itilaf devletleri ise, elbette birinci dünya savaşının sona ermemesine neden olmakta idi. Elde edilen Çanakkale zaferinin, sadece Türkler için değil, Avusturya Macaristan ile, Çarlık imparatorluklarının yıkılmasını önlediğini de belirtmemiz gerekir ki bu durum da itilaf devletlerinin, Türklere karşı bilenmesindeki etken bir diğer neden olarak karşımıza çıkmaktaydı.
Kısacası, 18 Mart Çanakkale Zaferinin önemini şu şekilde daha net bir hale getirebiliriz ki: kazandığımız Çanakkale zaferi, sadece bizim değil, diğer dünya ülkelerinin de kaderlerini belirler nitelikte idi.

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 70 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 208 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 711 Defa Okundu )