15. Yüzyılda Osmanlı Ve Fatih Sultan Mehmet Dönemi


Osmanlı devletinin önemli isimlerinden bir tanesi olan Fatih Sultan Mehmet hakkında bilgiler vereceğimiz bu yazımızla, önce belirtmeliyiz ki, Fatih Sultan Mehmet, 15. yüzyılda Osmanlı için; ve aslında tüm dünya için yeni çağın kapılarını açan isim niteliğini taşımıştır. Fatih Sultan Mehmet sadece İstanbul’un fethi ile değil, Osmanlıda bilim; ve Osmanlıda kültür ve sanat ışığının aydınlığı ile de tüm dünyayı aydınlatan isim niteliğini taşımaktadır.
15. yüzyılda Osmanlı, Osmanlıda bilim, Osmanlıda kültür ve sanat; ve, FatihSultan Mehmet döneminde meydana gelen gelişmeleri saymayı denesek dahi, bu eserlerin isimlerini sayarak bitiremeyeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in, sadece İstanbul’un fethini gerçekleştirmediğini, İstanbul’u baştan başa imar ettiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Fatih Sultan Mehmet, Osmalı İmparatorluğu’nun bulunduğu her yerde, pek çok mimari eserin ortaya çıkartılmasına öncülük etmiş isimlerden bir tanesidir.
Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan eserlere Osmanlıda kültür ve sanat anlamında baktığımızda, camiler, medreseler, su yolları; ve kervansaraylar ile hisarlar gibi çok sayıda eser ile karşılaşırız. Sadece Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan camilerin sayısı 380 olarak belirtilmektedir. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan eserlerden bir diğerinin de Rumeli Hisarı olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’daki ilk üniversiteyi de kurduran isimdir: Çok fakülteli medrese, ilk kez Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde ayrıca, Çinili Köşk adı ile, Sarayburnu’ndaki ilk saray da yapılmıştır.
Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan eserlere bakmaya devam ettiğimizde, İstanbul’un fethi sonrasında yapılan ilk eser ile devam etmemiz gerekecektir; fakat bu eserin, günümüzde varlığı korunamamıştır: Pehlivanlar Tekkesi olarak isimlendirilen yapı, Spor Sarayı olarak adlandırılmakta idi. 15. yüzyılda Osmanlı imparatorluğu, Pehlivan kelimesini, sadece güreşçiler değil, tüm sporcular için kullanmakta idi. Pehlivanlar Tekkesi Ok Meydanı’nda yaptırılmıştı. Pehlivanlar Tekkesi’nde, çevgen oynayanlar, ciritçiler, ağır yük kaldıranlar, okçular, kılıç kullananlar; ve güreşçiler… Kısacası sporcular çalışmakta idi…
Fatih Sultan Mehmet dönemi ve 15. yüzyılda Osmanlı ile ilgili bilgilerimiz, diğer yazılarımızda da devam edecektir.

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 68 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 206 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 708 Defa Okundu )