Rönesansın Nedenleri Ve Rönesansı Hazırlayan Nedenler


Bu yazımızda sizlere, rönesansı hazırlayan nedenler ile birlikte, rönesansın nedenleri; ve rönesansın sebeplerini kısaca anlatmaya çalışacağız. İsterseniz çok fazla zaman kaybetmeden, rönesansı hazırlayan nedenler, rönesansın nedenleri, ve rönesansın sebeplerini anlatmaya başlayalım:
Rönesansı hazırlayan nedenler arasında ilk sırada, kültür, ve sanat alanında, orta çağın sonlarına doğru, belirli bir aşama kaydedilmiş olmasından söz etmemiz gerekmektedir.
Rönesansın nedenleri arasında, düşünce ve fikirlerin kolay yayılmasından da söz etmek gerekir. Rönesansın nedenleri arasında düşüncelerin ve fikirlerin yayılmasının kolay olma sebeplerine gelince, kağıt miktarı artmış, matbaa icat edilmiş, bunun sonucunda artan okur, ve yazar oranları ile, rönesans oluşumuna zemin hazırlanmıştır.
Rönesansın sebepleri arasında coğrafi keşifler de yer almaktadır. Coğrafi keşifler sebebiyle halk, bilimde; ve sanatta büyük ilerleme gerçekleştirmiştir.
Rönesansı hazırlayan nedenler arasında, mesen adı verilen bir sınıfın doğuşundan da söz etmek gerekmektedir. Mesen, hem sanatı, hem de sanatkarları koruma altına alan bir sınıftır.
Rönesansın nedenlerinden bir diğeri de, yetişmiş olan büyük ve önemli sanatkarlardır.
Rönesansın sebepleri arasında, ilk çağın Roma, ve Hellen eserlerinin incelenmeye alınarak, üniversitelerde ders olarak verilmeye başlanması da yer almaktadır.
Rönesansın nedenleri arasında Türkler’in İstanbul’u fethetmesi de yer almaktadır. Bizanslılar Bu fetih olayının sonrasında İtalya’ya giderek bir takım çalışmalarda bulunmuşlardır, ve bu durum da rönesansı hazırlayan nedenler arasında sayılmaktadır.
Rönesansın başlaması, Edebiyatta Hümanizma Akımı ile gerçekleşmiştir. Rönesans ilk olarak nerede başlamıştır sorusunun yanıtı ise İtalya olarak verilmektedir.
Rönesansın İtalya’da başlamasının nedenlerini de daha sonraki yazımızda sizlerle paylaşacağız…

Yorum yapmak ister misiniz?!


SUYUN HALLERİ

SUYUN HALLERİ  SUYUN HALLERİ Bu yazımızda suyun halleri ve özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Suyun halleri nelerdir? Su ... ( 39 Defa Okundu )

Örüntü nedir?

Örüntü nedir?  Örüntü nedir? Bu yazımızda örüntü hakkında bilgi vereceğiz. Matematikte örüntü ne demek? Örüntü nedir? İlk olarak örüntünün ... ( 42 Defa Okundu )

Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız

Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız  Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız Bu yazımızda geçmişten günümüze cumhurbaşkanlarımız hakkında bilgi vereceğiz. Mustafa Kemal Atatürk ilk cumhurbaşkanımızdır. Türkiye ... ( 46 Defa Okundu )