Rönesansın Nedenleri Ve Rönesansı Hazırlayan Nedenler


Bu yazımızda sizlere, rönesansı hazırlayan nedenler ile birlikte, rönesansın nedenleri; ve rönesansın sebeplerini kısaca anlatmaya çalışacağız. İsterseniz çok fazla zaman kaybetmeden, rönesansı hazırlayan nedenler, rönesansın nedenleri, ve rönesansın sebeplerini anlatmaya başlayalım:
Rönesansı hazırlayan nedenler arasında ilk sırada, kültür, ve sanat alanında, orta çağın sonlarına doğru, belirli bir aşama kaydedilmiş olmasından söz etmemiz gerekmektedir.
Rönesansın nedenleri arasında, düşünce ve fikirlerin kolay yayılmasından da söz etmek gerekir. Rönesansın nedenleri arasında düşüncelerin ve fikirlerin yayılmasının kolay olma sebeplerine gelince, kağıt miktarı artmış, matbaa icat edilmiş, bunun sonucunda artan okur, ve yazar oranları ile, rönesans oluşumuna zemin hazırlanmıştır.
Rönesansın sebepleri arasında coğrafi keşifler de yer almaktadır. Coğrafi keşifler sebebiyle halk, bilimde; ve sanatta büyük ilerleme gerçekleştirmiştir.
Rönesansı hazırlayan nedenler arasında, mesen adı verilen bir sınıfın doğuşundan da söz etmek gerekmektedir. Mesen, hem sanatı, hem de sanatkarları koruma altına alan bir sınıftır.
Rönesansın nedenlerinden bir diğeri de, yetişmiş olan büyük ve önemli sanatkarlardır.
Rönesansın sebepleri arasında, ilk çağın Roma, ve Hellen eserlerinin incelenmeye alınarak, üniversitelerde ders olarak verilmeye başlanması da yer almaktadır.
Rönesansın nedenleri arasında Türkler’in İstanbul’u fethetmesi de yer almaktadır. Bizanslılar Bu fetih olayının sonrasında İtalya’ya giderek bir takım çalışmalarda bulunmuşlardır, ve bu durum da rönesansı hazırlayan nedenler arasında sayılmaktadır.
Rönesansın başlaması, Edebiyatta Hümanizma Akımı ile gerçekleşmiştir. Rönesans ilk olarak nerede başlamıştır sorusunun yanıtı ise İtalya olarak verilmektedir.
Rönesansın İtalya’da başlamasının nedenlerini de daha sonraki yazımızda sizlerle paylaşacağız…

Yorum yapmak ister misiniz?!


SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 487 Defa Okundu )

2014 FİTRE MİKTARI

2014 FİTRE MİKTARI2014 FİTRE MİKTARI   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ... ( 490 Defa Okundu )

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?ORUÇ KİMLERE FARZDIR?   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı ve tüm insanları ramazan sevinci sardı. Peki, ... ( 416 Defa Okundu )