Osmanlıda Yönetim Osmanlı Devleti yönetimi


Bu yazımızda sizlere, Osmanlı Devletinde yönetim hakkında bilgi vereceğiz. Osmanlı Devleti yönetimindeki devlet teşkilatı, taşra; ve merkez olmak üzere iki farklı bölümden oluşmakta idi. Genel olarak devlet teşkilatının başında ise Padişah bulunmaktaydı. Osmanlı Devleti’nin her bölümünde gücü yeten, sözü geçen kişi bir tek padişahtı. Osmanlı Devleti yönetiminde söz sahibi olan padişahın hakları devredilemediği gibi tartışılamazdı da… Osmanlı Devleti yöneticileri olan padişahların, Osman Gazi soyundan olan kişiler olduklarını unutmamak gerekmektedir. Ailenin erkek çocuklarından olabilen padişahın erkek çocuklarına şehzade adı verilirdi; ve şehzadeler de sancak beyi olarak sancaklara gönderilirlerdir.
Osmanlı Devleti’nin merkezinin İstanbul olduğu unutulmamalıdır. İstanbuş’da; yani devletin merkezinde Osmanlı yönetimi gerçekleştirilirdi. Osmanlı yönetiminde, merkezin çekirdeği kesinlikle padişahtı, padişahtan sonra ise Osmanlı yönetiminde sırası saray teşkilatı almaktaydı. Osmanlı Devleti yönetiminde merkez, Osmanlı Devletine ait olan her bölgeyi yönetebilme yetkisine sahipti.
Osmanlıda yönetim sarayda gerçekleştirilirken, sarayın da, hem Osmanlı Devleti yönetiminin; hem de Osmanlı Devleti padişahının özel hayatının geçtiği bölüm olduğu unutulmamalıdır. Osmanlı Devleti, kendisine başkent olarak Edirne, ve Bursa’yı benimsemişlerdir. Gerek İstanbul’da; gerekse Edirne’de; ve Bursa’da saray yaptıran Osmanlı yöneticilerinin, en iyi bilinen sarayları arasında Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılmış olan Topkapı Sarayı yer almaktadır.

Yorum yapmak ister misiniz?!


SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 498 Defa Okundu )

2014 FİTRE MİKTARI

2014 FİTRE MİKTARI2014 FİTRE MİKTARI   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ... ( 495 Defa Okundu )

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?ORUÇ KİMLERE FARZDIR?   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı ve tüm insanları ramazan sevinci sardı. Peki, ... ( 419 Defa Okundu )