Lale Devri Özellikleri Ve Lale Devri İslahatları


Bir önceki yazımızda sizlere Lale Devri hakkında bir takım bilgiler vermiştik. Bu yazımızda da, Lale Devri özellikleri, Lale Devri özellikleri sosyal, ve Lale Devri özellikleri kültürel konularında, sizlerle bilgilerimizi paylaşmaya çalışacağız. Dilerseniz, Lale Devri hakkında bilgi vermeye hemen başlayalım; ve Lale Devri özelliklerini sizlere hemen anlatalım…
Lale Devri hakkında bilgi verirken öncelikle şunu belirtmemiz gerekmektedir ki: Lale Devri özellikleri arasında, Avrupa ile hiç savaş yapılmamış olması ilk sırada yer almaktadır. Lale Devri özellikleri sosyal anlamda, barışın hüküm sürdüğü bir devir olarak akıllarda kalmıştır. Lale Devri hakkında bilgi verirken şunu belirtmeliyiz ki, Lale Devrinde, Osmanlı Devleti’nin amacı Avrupa’yı yakından tanımak olmuştur. Bu nedenle, Londra’ya; ve Paris gibi ülkelere, Osmanlı Devleti elçileri, Lale Devri döneminde gönderilmiştir. Lale Devri hakkında bilgi vermeye, Lale Devri özelliklerini, ve Lale Devri islahatlarını anlatmaya devam edecek olursak:
Lale Devri özellikleri kültürel anlamda bir takım gelişmelere neden olmuştur, çünkü Lale Devri islahatları arasında matbaanın kurulmasından söz etmek gerekmektedir. İstanbul’da 1727 senesinde, İbrahim Müteferrika; ve Sait Efendi tarafından kurulan matbaada ilk basılan eserin adı: Vankulu Lügatı’dır.
Lale Devri islahatlarından bir diğeri de şudur ki: Lale Devri özellikleri arasında, yeniçeriler tarafından oluşturulan bir itfaiye bölüğüdür…
Lale Devri özellikleri kültürel anlamda bir takım gelişmelere neden olmuştur dedik, bunu belirten, Lale Devri islahatları arasında, Yalova’da kurulan kağıt fabrikasından söz etmek gerekirken, Lale Devri islahatları arasında, İstanbul’da kurulan çini fabrikaları ile kumaş fabrikalarından da söz etmek gerekmektedir.
Lale Devri özellikleri kültürel etkinliklerinden bir diğeri de, yine Lale Devri islahatları arasında yer alan, yeni kütüphanelerin açılmasıdır. Doğu, ve Batı eserlerinin tercümesi de, Lale Devri islahatları arasında yer almaktadır.
Lale Devri hakkında bilgi verir, ve Lale Devri özelliklerini anlatırken, Lale Devrinde yaygınlık kazanan çiçek aşısından da söz etmemiz gerekmektedir.
Lale Devri islahatları arasında, Humbaracı ocakları, ve Lağımcı ocaklarında yapılan islahatlardan da söz etmek gerekmektedir.
Lale Devri özellikleri kültürel bakımdan, Lale Devrinde gelişen minyatür, resim, ve mimarlık sanatlarından da söz etmemiz gerekmektedir.
Lale Devri özellikleri kültürel bakımdan bu denli gelişmişlik gösterince, Lale Devri özellikleri sosyal bakımdan da her tür gelişmeye açık hale gelmiş bulunmaktadır.

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 72 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 213 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 718 Defa Okundu )