Fatih Sultan Mehmet Dönemi Ve Osmanlıda Bilim


Bu yazımızda, 15. yüzyılda Osmanlı; ve Fatih Sultan Mehmet dönemi ile, Osmanlıda bilim, Osmanlıda kültür ve sanat konularındaki bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bir önceki yazımızda, Fatih Sultan Mehmet döneminin, Osmanlı için değil, diğer dünya ülkeleri için de, yeni çağın başlangıcı olduğunu belirtmiş; ve Fatih Sultan Mehmet dönemi eserlerinden kısaca söz ederek, 15. yüzyılda Osmanlı, Osmanlıda kültür ve sanat gibi konularda bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışmıştık. Bu yazımızda da kaldığımız yerden, Fatih Sultan Mehmet dönemi bilgilerimize devam edeceğiz…
15. yüzyılda Osmanlı; ve Osmanlıda bilim hakkındaki bilgilerimize devam ederken, Fatih Sultan Mehmet döneminde, en kaliteli tunç ve çeliğin döküldüğünü de belirtmemiz gerekmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemseddin de, mikrobu ilk keşfeden isim olarak, Osmanlıda bilime katkısı olan isimlerden bir tanesidir. Osmanlıda bilim için yine Fatih Sultan Mehmet döneminde gerçekleşen bir olaydan söz etmemiz gerekmektedir ki bu da, Semerkant’ta, matematik, ve Astronomi dersleri veren Türk bilgini Ali Kuşçu’nun, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’a davet edildiği, ve Fatih Sultan Mehmet ile Ali Kuşçu’nun birlikte, ilk ciddi astronomi araştırmalarını başlattıkları bilgisi kesinlikle unutulmamalıdır. 15. yüzyılda Osmanlı, Fatih Sultan Mehmet döneminde bilime çok önem vermiştir. Öyle ki, Fatih Sultan Mehmet, sarayını, bir akademi haline getirmişti.
Fatih Sultan Mehmet, farklı ülkelerin bilim adamları ile mektuplaşıp, mektuplarını da kendi el yazısı ile yazarak, Osmanlıda bilime ne denli önem verdiğini göstermektedir. Fatih Sultan Mehmet döneminde, otuz tane farklı Osmanlı şairi de Fatih Sultan Mehmet tarafından maaşa bağlanmıştı; ve bu otuz şairden bir tanesi bayandı: Bursalı Zeynep Hatun… Fatih Sultan Mehmet’in de şair olduğu unutulmamalıdır. Fatih Sultan Mehmet, her türlü sanatçıyı koruyarak, onların, alanlarını geliştirmelerine olanak tanımış, ve bu sayede, Osmanlıda kültür ve sanata verilen önemi en iyi şekli ile göstermeye çalışmıştır.

Yorum yapmak ister misiniz?!


SUYUN HALLERİ

SUYUN HALLERİ  SUYUN HALLERİ Bu yazımızda suyun halleri ve özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Suyun halleri nelerdir? Su ... ( 33 Defa Okundu )

Örüntü nedir?

Örüntü nedir?  Örüntü nedir? Bu yazımızda örüntü hakkında bilgi vereceğiz. Matematikte örüntü ne demek? Örüntü nedir? İlk olarak örüntünün ... ( 36 Defa Okundu )

Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız

Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız  Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız Bu yazımızda geçmişten günümüze cumhurbaşkanlarımız hakkında bilgi vereceğiz. Mustafa Kemal Atatürk ilk cumhurbaşkanımızdır. Türkiye ... ( 40 Defa Okundu )