Fatih Sultan Mehmet Dönemi Ve Osmanlıda Bilim


Bu yazımızda, 15. yüzyılda Osmanlı; ve Fatih Sultan Mehmet dönemi ile, Osmanlıda bilim, Osmanlıda kültür ve sanat konularındaki bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bir önceki yazımızda, Fatih Sultan Mehmet döneminin, Osmanlı için değil, diğer dünya ülkeleri için de, yeni çağın başlangıcı olduğunu belirtmiş; ve Fatih Sultan Mehmet dönemi eserlerinden kısaca söz ederek, 15. yüzyılda Osmanlı, Osmanlıda kültür ve sanat gibi konularda bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışmıştık. Bu yazımızda da kaldığımız yerden, Fatih Sultan Mehmet dönemi bilgilerimize devam edeceğiz…
15. yüzyılda Osmanlı; ve Osmanlıda bilim hakkındaki bilgilerimize devam ederken, Fatih Sultan Mehmet döneminde, en kaliteli tunç ve çeliğin döküldüğünü de belirtmemiz gerekmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan Akşemseddin de, mikrobu ilk keşfeden isim olarak, Osmanlıda bilime katkısı olan isimlerden bir tanesidir. Osmanlıda bilim için yine Fatih Sultan Mehmet döneminde gerçekleşen bir olaydan söz etmemiz gerekmektedir ki bu da, Semerkant’ta, matematik, ve Astronomi dersleri veren Türk bilgini Ali Kuşçu’nun, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’a davet edildiği, ve Fatih Sultan Mehmet ile Ali Kuşçu’nun birlikte, ilk ciddi astronomi araştırmalarını başlattıkları bilgisi kesinlikle unutulmamalıdır. 15. yüzyılda Osmanlı, Fatih Sultan Mehmet döneminde bilime çok önem vermiştir. Öyle ki, Fatih Sultan Mehmet, sarayını, bir akademi haline getirmişti.
Fatih Sultan Mehmet, farklı ülkelerin bilim adamları ile mektuplaşıp, mektuplarını da kendi el yazısı ile yazarak, Osmanlıda bilime ne denli önem verdiğini göstermektedir. Fatih Sultan Mehmet döneminde, otuz tane farklı Osmanlı şairi de Fatih Sultan Mehmet tarafından maaşa bağlanmıştı; ve bu otuz şairden bir tanesi bayandı: Bursalı Zeynep Hatun… Fatih Sultan Mehmet’in de şair olduğu unutulmamalıdır. Fatih Sultan Mehmet, her türlü sanatçıyı koruyarak, onların, alanlarını geliştirmelerine olanak tanımış, ve bu sayede, Osmanlıda kültür ve sanata verilen önemi en iyi şekli ile göstermeye çalışmıştır.

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 70 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 211 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 714 Defa Okundu )