Divan-ı Hümayun Üyeleri Ve Görevleri (1)


Bu yazımızda sizlere, Osmanlıda yönetim hakkında bilgi vermeye devam ederken, Divan-ı Hümayun hakkında bilgi vereceğiz. Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevleri ile, Divan-ı Hümayun görevlerini; kısacası Divan-ı Hümayun’u yazımız ile birlikte tanıyacağınızı sizlere belirtebiliriz. Divan-ı Hümayun üyelerine başkanlık görevini ilk zamanlar Osmanlı Devleti padişahının yaptığını, fakat, Divan-ı Hümayun üyelerine başkanlık görevini daha sonraları, sadrazam ya da vezir-i azam olarak adlandırılan, padişahtan sonraki en yetkili kişinin yaptığını belirtmek isteriz..
Divan-ı Hümayun üyeleri arasında, Osmanlı Devleti padişahına ait olan görevleri kullanabilen farklı kişilerin de bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında, padişaha ait yetkileri kullanabilenleri üç gruba ayırmak mümkündür; bu kişilerin grupları, yaptıkları işe göre belirlenmektedir: Divan-ı Hümayun üyeleri arasındaki sadrazam, yönetim, ve askerlik işleri ile ilgilenmektedir. Rumeli Beylerbeyi, Kaplan Paşa, Kubbealtı Vezirleri şeklinde bu kişileri sınıflandırabilmek mümkün olmakla birlikte, Rumeli Beylerbeyi, her zaman Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer almamaktadır. Rumeli Beylerbeyi terfi edecek olursa, Kubbealtı Veziri olarak anılan göreve getirilirdi.
Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan vezirlerin sayısı, Osmanlı Devleti’nin büyümesine paralel olarak artış göstermiştir. Bununla birlikte, Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan vezirlerin, kıdemlerine göre derecelendirildiklerinin de belirtilmesi gerekmektedir. Divandaki vezirler, vezir sayısına göre isimlendirilmiştir… Örnek vermek gerekirse, Divan-ı Hümayun üyeleri arasında eğer beş vezir bulunuyorsa, en kıdemsiz olan vezirin adı Beşinci Vezir olarak anılmaktadır. İkinci Vezir terfi ederse, Birinci Vezir olur, Birinci Vezir’in adı Sadrazam; ya da Vezir-i Azam olarak belirtilmektedir. Sadrazam’ın, padişahtan sonraki en yetkili kişi olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevlerine baktığımızda, Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan bu grubun, yönetim, ve askerlik ile uğraştığını belirtebiliriz.
Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevlerine bakmaya devam ettiğimizde, Divan-ı Hümayun üyeleri arasındaki bir diğer grubun da hukuk, eğitim, ve öğretim ile ilgilendiğini görürüz. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan Anadolu kadıaskerleri, ve Rumeli kadıaskerleri; daha sonda Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer almaya başlayan Şeyhülislam, Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevleri sıralamasında, eğitim, öğretim; ve hukuk ile ilgilenmektedirler. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan Şeyhülislam’ın bir diğer ismi de Müfti’ydi. Yapılan işlerin, islama göre uygun olup olmadığı hakkındaki bilgilerini Divan-ı Hümayun ile paylaşırdı. Kadıaskerleri ise, taşralarda görev yapan kadıların, ve müderrislerin işleri ile ilgilenirlerdi. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan kadıaskerlerden, Rumeli kadıaskerinin rütbesi, Anadolu kadıaskerinin rütbesinden daha yüksekti. Anadolu kadıaskerinin terfisi demek, Rumeli kadıaskeri olması demek anlamına gelirdi. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında divanda zaman zaman görülen davalara da kadıaskerlerinin baktığını belirtmemiz gerekmektedir.
Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevleri hakkındaki bilgilerimize, bir sonraki yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz…

Yorum yapmak ister misiniz?!


B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 95 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 589 Defa Okundu )

2014 FİTRE MİKTARI

2014 FİTRE MİKTARI2014 FİTRE MİKTARI   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ... ( 553 Defa Okundu )