Divan-ı Hümayun Üyeleri Ve Görevleri (1)


Bu yazımızda sizlere, Osmanlıda yönetim hakkında bilgi vermeye devam ederken, Divan-ı Hümayun hakkında bilgi vereceğiz. Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevleri ile, Divan-ı Hümayun görevlerini; kısacası Divan-ı Hümayun’u yazımız ile birlikte tanıyacağınızı sizlere belirtebiliriz. Divan-ı Hümayun üyelerine başkanlık görevini ilk zamanlar Osmanlı Devleti padişahının yaptığını, fakat, Divan-ı Hümayun üyelerine başkanlık görevini daha sonraları, sadrazam ya da vezir-i azam olarak adlandırılan, padişahtan sonraki en yetkili kişinin yaptığını belirtmek isteriz..
Divan-ı Hümayun üyeleri arasında, Osmanlı Devleti padişahına ait olan görevleri kullanabilen farklı kişilerin de bulunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında, padişaha ait yetkileri kullanabilenleri üç gruba ayırmak mümkündür; bu kişilerin grupları, yaptıkları işe göre belirlenmektedir: Divan-ı Hümayun üyeleri arasındaki sadrazam, yönetim, ve askerlik işleri ile ilgilenmektedir. Rumeli Beylerbeyi, Kaplan Paşa, Kubbealtı Vezirleri şeklinde bu kişileri sınıflandırabilmek mümkün olmakla birlikte, Rumeli Beylerbeyi, her zaman Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer almamaktadır. Rumeli Beylerbeyi terfi edecek olursa, Kubbealtı Veziri olarak anılan göreve getirilirdi.
Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan vezirlerin sayısı, Osmanlı Devleti’nin büyümesine paralel olarak artış göstermiştir. Bununla birlikte, Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan vezirlerin, kıdemlerine göre derecelendirildiklerinin de belirtilmesi gerekmektedir. Divandaki vezirler, vezir sayısına göre isimlendirilmiştir… Örnek vermek gerekirse, Divan-ı Hümayun üyeleri arasında eğer beş vezir bulunuyorsa, en kıdemsiz olan vezirin adı Beşinci Vezir olarak anılmaktadır. İkinci Vezir terfi ederse, Birinci Vezir olur, Birinci Vezir’in adı Sadrazam; ya da Vezir-i Azam olarak belirtilmektedir. Sadrazam’ın, padişahtan sonraki en yetkili kişi olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevlerine baktığımızda, Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan bu grubun, yönetim, ve askerlik ile uğraştığını belirtebiliriz.
Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevlerine bakmaya devam ettiğimizde, Divan-ı Hümayun üyeleri arasındaki bir diğer grubun da hukuk, eğitim, ve öğretim ile ilgilendiğini görürüz. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan Anadolu kadıaskerleri, ve Rumeli kadıaskerleri; daha sonda Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer almaya başlayan Şeyhülislam, Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevleri sıralamasında, eğitim, öğretim; ve hukuk ile ilgilenmektedirler. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan Şeyhülislam’ın bir diğer ismi de Müfti’ydi. Yapılan işlerin, islama göre uygun olup olmadığı hakkındaki bilgilerini Divan-ı Hümayun ile paylaşırdı. Kadıaskerleri ise, taşralarda görev yapan kadıların, ve müderrislerin işleri ile ilgilenirlerdi. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında yer alan kadıaskerlerden, Rumeli kadıaskerinin rütbesi, Anadolu kadıaskerinin rütbesinden daha yüksekti. Anadolu kadıaskerinin terfisi demek, Rumeli kadıaskeri olması demek anlamına gelirdi. Divan-ı Hümayun üyeleri arasında divanda zaman zaman görülen davalara da kadıaskerlerinin baktığını belirtmemiz gerekmektedir.
Divan-ı Hümayun üyeleri ve görevleri hakkındaki bilgilerimize, bir sonraki yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz…

Yorum yapmak ister misiniz?!


SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 495 Defa Okundu )

2014 FİTRE MİKTARI

2014 FİTRE MİKTARI2014 FİTRE MİKTARI   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ... ( 495 Defa Okundu )

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?ORUÇ KİMLERE FARZDIR?   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı ve tüm insanları ramazan sevinci sardı. Peki, ... ( 419 Defa Okundu )