Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi Ödevi


Bu yazımızda sizlere Anıtkabir hakkında kısa bilgi vermeye çalışacağız. Anıtkabir hakkında kısa bilgi ödevi için, Anıtkabir hakkında belirli bilgileri yazmanız yeterli olacaktır; çünkü, Ulu Önderimiz Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir, oldukça büyük bir yapı olup, içerisinde de çok fazla bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler hakkında da ilerleyen yazılarımızda Anıtkabir hakkında bilgi verirken detaylı bir şekilde söz edeceğiz. Şu an için amacımız sadece, Anıtkabir hakkında kısa bilgi vererek, Anıtkabir hakkında kısa bilgi ödevinize yardımcı olmaktır.
Anıtkabir hakkında kısa bilgi: Çok büyük bir yapı olan, ve Atatürk’ün naaşının da içerisinde bulunduğu Anıtkabir içerisinde yer alan mozolanın zemin katında, Atatürk’ün naaşı bulunmaktadır. Atatürk’ün naaşı, doğrudan doğruya toprağa kazılmış bir mezar içerisinde bulunmaktadır. Mezar Odası, mozolanın birinci katında bulunan sembolik lahit taşının tam altında bulunmaktadır.
Anıtkabir hakkında kısa bilgi ödevinde Mezar Odası’ndan söz etmek istersek, Mezar Odası, Osmanlı, ve Selçuklu mimarisine göre dizayn edilmiştir. Sekizgen bir şekilde olan Mezar Odasının piramidal külahı bulunmakla birlikte, tavanında mozaik şekiller yer almaktadır. Mezar odasının zemini, ve duvarlarının mermerlerle kaplı olduğunu, ve bu mermerlerin renklerinin de kırmızı, siyah, ve beyaz olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Mezar Odası’nın ortasında bir sanduka bulunmakta; ve bu sandukanın yönünün kıble yönünde olduğu bilinmektedir. Sanduka, kırmızı mermerden yapılmıştır. Mezar Odasının ortasında bulunan sandukanın etrafında ise pirinç vazolar bulunmaktadır. Bu vazoların içerisinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de olmak üzere, Türkiye’nin tüm illerinden gönderilen topraklar bulunmaktadır.

Yorum yapmak ister misiniz?!


SUYUN HALLERİ

SUYUN HALLERİ  SUYUN HALLERİ Bu yazımızda suyun halleri ve özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Suyun halleri nelerdir? Su ... ( 16 Defa Okundu )

Örüntü nedir?

Örüntü nedir?  Örüntü nedir? Bu yazımızda örüntü hakkında bilgi vereceğiz. Matematikte örüntü ne demek? Örüntü nedir? İlk olarak örüntünün ... ( 14 Defa Okundu )

Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız

Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız  Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız Bu yazımızda geçmişten günümüze cumhurbaşkanlarımız hakkında bilgi vereceğiz. Mustafa Kemal Atatürk ilk cumhurbaşkanımızdır. Türkiye ... ( 30 Defa Okundu )