Anıtkabir Hakkında Kısa Bilgi Ödevi


Bu yazımızda sizlere Anıtkabir hakkında kısa bilgi vermeye çalışacağız. Anıtkabir hakkında kısa bilgi ödevi için, Anıtkabir hakkında belirli bilgileri yazmanız yeterli olacaktır; çünkü, Ulu Önderimiz Atatürk’ün naaşının bulunduğu Anıtkabir, oldukça büyük bir yapı olup, içerisinde de çok fazla bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler hakkında da ilerleyen yazılarımızda Anıtkabir hakkında bilgi verirken detaylı bir şekilde söz edeceğiz. Şu an için amacımız sadece, Anıtkabir hakkında kısa bilgi vererek, Anıtkabir hakkında kısa bilgi ödevinize yardımcı olmaktır.
Anıtkabir hakkında kısa bilgi: Çok büyük bir yapı olan, ve Atatürk’ün naaşının da içerisinde bulunduğu Anıtkabir içerisinde yer alan mozolanın zemin katında, Atatürk’ün naaşı bulunmaktadır. Atatürk’ün naaşı, doğrudan doğruya toprağa kazılmış bir mezar içerisinde bulunmaktadır. Mezar Odası, mozolanın birinci katında bulunan sembolik lahit taşının tam altında bulunmaktadır.
Anıtkabir hakkında kısa bilgi ödevinde Mezar Odası’ndan söz etmek istersek, Mezar Odası, Osmanlı, ve Selçuklu mimarisine göre dizayn edilmiştir. Sekizgen bir şekilde olan Mezar Odasının piramidal külahı bulunmakla birlikte, tavanında mozaik şekiller yer almaktadır. Mezar odasının zemini, ve duvarlarının mermerlerle kaplı olduğunu, ve bu mermerlerin renklerinin de kırmızı, siyah, ve beyaz olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Mezar Odası’nın ortasında bir sanduka bulunmakta; ve bu sandukanın yönünün kıble yönünde olduğu bilinmektedir. Sanduka, kırmızı mermerden yapılmıştır. Mezar Odasının ortasında bulunan sandukanın etrafında ise pirinç vazolar bulunmaktadır. Bu vazoların içerisinde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de olmak üzere, Türkiye’nin tüm illerinden gönderilen topraklar bulunmaktadır.

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 69 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 206 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 708 Defa Okundu )