14. Yüzyılda Osmanlı Ve Osmanlıda Bilim


Bu yazımızda sizlere, Osmanlıda bilim, Osmanlılarda bilim; ve 14. yüzyılda Osmanlı hakkında bilgilerimizi paylaşmaya çalışacağız… 14. yüzyılda Osmanlı’yı anlatırken, Osmanlı’nın kuruluş döneminin, 1299 tarihinde Osman Gazi’nin Osmanlı’yı kurduğu tarih; ve sonrasında İstanbul’un fethi ile 1453 yılına kadar olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Ve benimsenen düşünce, bir devleti devlet yapan kurumların, devletin kültürü, bilimi; ve sanat adamları olduğudur… Osmanlı devleti kurulduğu zaman ise, Türk beyliklerinden gelen belli bir kültür, belli bir bilim, belli sanat adamları; ve mutasavvıflar gibi pek çok olgu mevcuttu; Osmanlı devleti kurulduğunda sadece hanedanlık bir yeni düzene girmişti.
14. yüzyılda Osmanlı’ya baktığımızda, Osmanlıda bilim; ve Osmanlılarda bilime baktığımızda, hala, 14. yüzyılda yapılan mimari eserleri beğendiğimizi, ve hala, 14. yüzyılda yazılan eserleri okuduğumuzu görüyoruz. Bu durum da bize, 14. yüzyılda Osmanlı; ve Osmanlıda bilim ile Osmanlılarda bilimin ne denli geliştiğini açıkça göstermektedir.
Osmanlıda bilim, Osmanlılarda bilim, 14. yüzyılda Osmanlı ile ilgili bilgi verirken belirtmeliyiz ki, Osmanlılar tarafından fethedilen Bursa; ve Keşiş Dağı, fethedildiği tarihten itibaren, türbeler, camiler, mekteplerle süslenmiş; ve hala hayranlıkla izlenmektedir. Bursa’da pek çok bilim adamı yetişmiş, ve değişik dersler vermiştir. Allah’ın sıfatlarından, geometri ve matematik derslerinden, Arap lugatını komple bilip dil dersi verenlerden söz etmek gerekir ki bu durumlar, pek çok ünlü kaynak, ve yabancı eserlerde de yer almaktadırlar. Bundan dolayıdır ki, 14. yüzyılda Osmanlı, Osmanlıda bilim, ve Osmanlılarda bilimin gelişmediğini söylemek haksızlık olacaktır.
14. yüzyılda Osmanlı’nın mimari eserlerinden günümüze kadar ulaşan bir Osmanlıda bilim eseri, Orhan Bey Cami’dir. Bursa’da, 1339 senesinde, Orhan bey tarafından yaptırılmış olan Orhan Bey Cami, iki kubbeli olup, dikdörtgen şeklindedir; ve Kuzey tarafında beş kemerli bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Orhan Bey Cami, belirli zamanlarda bir takım onarım çalışmaları görerek günümüze kadar gelmiş, 14. yüzyılda Osmanlı eserlerinden bir tanesidir, ve Osmanlı eserlerini yansıtan en güzel örneklerden birisi olma özelliğini de taşımaktadır.
14. Yüzyılda Osmanlı için Osmanlı’da bilim; ve Osmanlılarda bilim eserlerinden günümüze kadar gelmiş bir diğer eser, Yeşil Camidir. Yeşil Cami İznik’tedir. 1379′da, Çandarlı Hayreddin Paşa tarafından yaptırılan Yeşil Cami, farklı sebeplerden dolayı 14 sene kadar uzun bir zamöan dilimini içerisine almıştır. Tek kubbesi bulunan Yeşil Cami kubbesinin yüksekliği 16.20 metredir. Yeşil Cami’nin kapladığı alan ise, 15.33 metre ile 11 metre en ve boyundadır.
14. yüzyıl Osmanlı mimarisinin bir diğer örneği de Ulu Cami’dir. Ulu Cami’nin boyutları 56 metre ile 68 metredir. Bursa’nın en büyük camisi olan UluCami’nin yapımına 1. Murat zamanında başlanıp, Çelebi Mehmet zamanında tamamlanmıştır. Yirmi kubbesi; ve 12 büyük ayağı bulunan Ulu Caminin içerisine oldukça fazla ışık girmektedir. Çok gelişmiş bir işçilik kullanılarak yapılmış olan Ulu Cami, Osmanlılarda bilimin en gelişmiş örneklerinden bir tanesidir.
Osmanlıda bilim dediğimizde, karşımıza pek çok farklı cami ile birlikte, hastane, ve medresenin de çıktığını görmekteyiz.
14. Yüzyılda Osmanlı’nın Osmanlıda bilim örneklerinden bir diğeri ise Anadolu Hisarı’dır. Üç metre yüksekliğindeki bir kale üzerine, İstanbul Boğazı’nın en dar kısmında; ve Anadolu yakasında yaptırılan Anadolu Hisarı, Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Anadolu Hisarının yüksekliği yirmi metredir. Bizans’a yardım getirmeye giden gemilerin engellenmesi amacı ile 1391 senesinde yaptırılmıştır. Anadolu Hisarı’nın eski adı Güzelcehisar’dır.

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 70 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 207 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 711 Defa Okundu )