Puantilizm Nedir? Puantilizm Akımı Ve Puantilizm Akımı Temsilcileri


Bir süredir, resim akımları nelerdir sorusunun yanıtını sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Resim akımları nelerdir sorusunun yanıtları arasında, bu yazımızda, puantilizm, puantilizm nedir; ve puantilizm akımı ile birlikte, puantilizm temsilcileri; ve yeni izlenimcilikten söz etmeye çalışacağız. Puantilizm akımı resimde noktacılık olarak da adlandırılmaktadır. Peki puantilizm nedir, resimde noktacılık; ya da yeni izlenimcilik nedir; sorularımızın yanıtlarını birlikte bulmaya çalışalım:
Puantilizm akımı, empresyonistlerin görüşü etkisinde kalarak, empresyonist akımın devamı olarak da nitelendirilen resim akımları arasında yer almaktadır. Peki puantilizm nedir derseniz, puantilizm akımında, puantilizm temsilcilerinin, bilimsel metotlarla renk karışımlarını resimlerinde uyguladıklarını söyleyebiliriz. Puantilizm akımının amacı, renk karışımlarını göz yolu ile sağlamayı hedeflemektedir. Puantilizm akımında, puantilizm temsilcileri, paletlerindeki renkleri karıştırıp tuvallerine uygulamamaktadırlar; puantilizm temsilcileri bunun yerine, karıştıracakları renkleri tuvale, noktalar şeklinde yanyana koyarak, puantilizm akımı resimlerini ortaya çıkartmayı hedeflemektedirler.
Puantilizm akımında, puantilizm temsilcileri şunu yapmaktalardı: Bir tuvale, mavi renk ile sarı rengi yanyana, küçük noktalar halinde uygulayıp, sonrasında uzaktan bu tuvale bakarsanız, mavi ve sarı değil de yeşil bir renk görürsünüz. Puantilizm temsilcileri de bu göz yanılmasının, resimde güzel bir titreşim yaratması nedeniyle, hoş bir etki yaratacağını düşünmektedirler.
Puantilizm temsilcileri; ya da resimde noktacılık kullananlar; ya da yeni izlenimcilik benimsemiş olanları şu şekilde özetleyebiliriz: Signac, Seurat…

Yorum yapmak ister misiniz?!


SUYUN HALLERİ

SUYUN HALLERİ  SUYUN HALLERİ Bu yazımızda suyun halleri ve özellikleri hakkında bilgi vereceğiz. Suyun halleri nelerdir? Su ... ( 25 Defa Okundu )

Örüntü nedir?

Örüntü nedir?  Örüntü nedir? Bu yazımızda örüntü hakkında bilgi vereceğiz. Matematikte örüntü ne demek? Örüntü nedir? İlk olarak örüntünün ... ( 28 Defa Okundu )

Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız

Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız  Geçmişten Günümüze Cumhurbaşkanlarımız Bu yazımızda geçmişten günümüze cumhurbaşkanlarımız hakkında bilgi vereceğiz. Mustafa Kemal Atatürk ilk cumhurbaşkanımızdır. Türkiye ... ( 35 Defa Okundu )