Doğru Parçası Nedir? Matematikte Işın Ve Yarı Doğru Nedir?


Yazımızda sizler için ilk olarak, doğru parçası hakkında bilgi vereceğiz… Doğru parçası nedir sorusunu sorup, zaman kaybı yaşamadan, doğru parçası tanımına birlikte göz atalım: Doğru parçası nedir? Doğru parçası tanımı şu şekilde yapılabilir: Bir doğru üzerinde bulunan sonsuz noktaların içerisinde yer alan farklı iki noktayı birleştiren, sınırlı sayıdaki noktaya doğru parçası adı verilmektedir. Doğru parçası nedir sorusunun yanıtı olan doğru parçası tanımını şu şekilde de gerçekleştirebiliriz: bir doğru içerisinde yer alan iki tane noktayı birleştiren küçük doğruya doğru parçası ismi verilmektedir.
Doğru parçası ile ilgili bilgilerimizi sizlere aktarmaya devam ederken, doğru parçasının isminin, doğru parçasının başını; ve sonunu oluşturan noktaların isimleri ile belirtildiğini de aktarmamız gerekmektedir. Doğru parçası hakkında bilgi edinirken bilmeniz gereken bir diğer nokta ise, doğru parçasının sınırsız olmadığı; ve başının, ve sonunun bulunduğudur.
Matematikte ışın nedir? Matematikte ışının tanımı ile, bilgilerimizi sizlere aktarmayı sürdürelim: Matematikte ışın nedir? Matematikte ışının tanımını şu şekilde yapabiliriz: Herhangi bir noktanın sağında bulunan, ve aynı düzlem üzerinde bulunan bütün noktalara ışın ismi verilmektedir. Yani, matematikte ışının başı var, fakat sonu yoktur.
Yarı doğru nedir? Yarı doğru nedir sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz: Yarı doğru, bir ışın üzerinde, tüm noktalar kümesinin içerisinde yer alan noktaların belirli bir yerinden sonrasının dahil edilmediği noktalar kümesine verilen isimdir. Yarı doğruyu şu şekilde anlatabiliriz: Başlangıcı A noktası olan bir ışın düşünün, bildiğimiz gibi ışının başı var; fakat sonu yoktur. Sonsuz noktalar kümesi olarak tanımlanan ışının içerisinde, B noktası, C noktası, D noktası, E noktası bulunmaktadır; ve tamamı da ışına dahildir; fakat, ışının başlangıcından, C noktasına kadar almış olduğumuz kısım, bize, yarı doğruyu göstermektedir.
Eş doğru parçası nedir? Eş doğru parçası nedir sorusunun yanıtını şu şekilde vererek, eş doğru parçasını tanımlayabiliriz: eş doğru parçaları: uzunlukları aynı olan doğru parçalarına verilen isimlerdir. Eş şekil ise, şekilleri birbirine benzeyen, ölçüleri aynı olan şekillere verilen isim niteliğindedir.

Yorum yapmak ister misiniz?!


SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 491 Defa Okundu )

2014 FİTRE MİKTARI

2014 FİTRE MİKTARI2014 FİTRE MİKTARI   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ... ( 491 Defa Okundu )

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?ORUÇ KİMLERE FARZDIR?   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı ve tüm insanları ramazan sevinci sardı. Peki, ... ( 417 Defa Okundu )