Yangından korunma yolları


 

Yangından korunma yolları

 

Bu yazımızda yangın ve yangından korunma yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Yangın insanların dikkatsizliği ya da gerekli önlemlerin alınmaması sonucunda oluşan ve yıkım gücü yüksek felaketlerden birisidir. Genelde yangınlar dikkatsizlik ve kundaklama yani bilerek yangın çıkarmak şeklindedir. Dünyada birçok yangının çıkış nedeni de budur. Bazen yangınlar doğal nedenlerden de olabilir. Yangın çok kısa sürede büyüyebilen ve yangın büyüdüğünde söndürülmesi oldukça güç bir durumdur. Özellikle evlerde oluşan yangınlar kısa bir süre içerisinde diğer eşyalarında ısınmasına neden olur ve aniden alev alarak yangının büyümesine neden olur. Bu nedenle doğru önlemlerin alınması ve dikkatli olunması oldukça önemlidir.

Yangınların başlıca nedeni dikkatsizliktir. Yanan sigara izmaritlerinin doğaya atılması, ormanlarda ve piknik yapılan alanlarda ateşin tam söndürülmemesi orman yangınlarına neden olmaktadır. Bu dikkatsizliğin sonucunda oksijen kaynağı ağaçlar yanmakta ve ormanda yaşayan birçok canlı evsiz kalmaktadır. Çocukların kibrit ya da ateşle oynaması oldukça tehlikelidir. Bu hatalar büyük yangınlara neden olmaktadır. Küçücük bir kıvılcım büyük yangınlara, can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle dikkatli olmalı, gerekli önlemleri almalıyız.

Yangından korunma yollarını sıralayacak olursak;

·       Kibrit, çakmak gibi yangın çıkarabilecek eşyaları çocukların ulaşamayacağı yerlere koyun. Çakmak ya da kibritle oynamak tehlikelidir.

·       Kış aylarında yanan sobalara çok dikkat edilmelidir. Bu nedenle soba yanarken evde bulunmalı ve bir yere gidilmemelidir.

·       Ormanlarda ateş yakmamalıyız.

·       Piknik alanlarında yakılan ateşler mutlaka söndürülmelidir.

·       Tüp ve doğal gaz kaçaklarını önlemeliyiz.

·       Yangın fark edildiğinde hemen itfaiye aranmalıdır.

·       Dikkat ve tedbir yangından korunmada en etkili yoldur.

·       Sigara izmariti, sönmemiş kibrit gibi yanan şeyleri rasgele çevreye atmamalıyız.

·       Çocukları tek başına evde bırakmak çok yanlıştır. Bu nedenle çocukların yangın çıkarabilecek tehlikeli eşyalarla oynamasına izin vermeyin.

·       Ütü, ısıtıcı, fırın ya da ocak gibi şeylerin fişlerini çektiğinizden emin olun ve evden ayrılmadan önce kontrol edin.

·       Yangınların çıkma nedenlerinden birisi de elektriktir. Elektrik sigortaları, hat ve prizlerin kontrolü düzenli olarak yapılmalı ve arızalarda tamir ettirmeyi ihmal etmeyin.

 Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 70 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 207 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 710 Defa Okundu )