SİMETRİ, SİMETRİ NEDİR ?


SİMETRİ

 

SİMETRİ NEDİR?

 

Bu yazımızda herkesin yaşamında yer eden simetri kavramını anlatacağız. Simetrinin herkesin hayatında bir yeri vardır. Hatta bazen hastalık derecesine kadar ilerlediğini görürüz. Peki, simetri nedir? Simetrinin tek bir anlamı yoktur. Hem yaşamla ilgili hem de matematiksel olarak simetri karşımıza çıkar. Aslında simetri uyum anlamına gelir. Bir mükemmelliği yansıtan eşsiz uyumdur. Bir diğer anlamı ise dengeli ve kendisine benzeşen olarak ifade edebiliriz. Ancak simetri bir orantı ve denge durumudur. İki şeyin birbiri ile orantısı, uyumu, benzeşmesidir. Simetrinin hayatımızın her alanında kullanıldığını biraz önce belirtmiştik. Matematik, fizik ya da mimari bu alanların hepsinde simetri kullanılır. Çevremizdeki mimari yapılara baktığımızda bir uyum bir benzeşme görürüz. Bunun nedeni simetridir. Simetrik olmayan yapılar birbiri ile uyumsuz ve tamamlanmamış olur. Simetrik olan şekiller birbirini tamamlayarak mükemmel kusursuz bir görüntü ortaya çıkarır.

Matematikte bir nesnenin simetrik olup olmadığını anlamak için matematik işlemleri yapıldığında bir şekilden diğeri elde ediliyorsa bu iki şekil birbirine simetriktir. Simetri olması için iki nesnenin birbirinin tam tersi olup şekli tamamlaması gerekir.

Birde simetri hastalığı vardır. Simetri kişi için hastalık haline gelmiştir. Çevredeki her şey asla asimetrik olmamalıdır. Her şeyin mükemmel estetikte görünmesi gerekir. Aksi durumda kişi rahatsız olmaya başlar. Örneğin duvardaki tablonun eğri durması kişi için oldukça rahatsızlık veren bir olaydır. Yani duvardaki tablonun tamamen düzgün durması gerekir. Eğri park edilmiş bir araç da olmamalıdır. Kısaca simetri hastalığı olan kişilerde her şeyin mükemmel ve düzgün olması gerekir.

Yorum yapmak ister misiniz?!


SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 493 Defa Okundu )

2014 FİTRE MİKTARI

2014 FİTRE MİKTARI2014 FİTRE MİKTARI   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala,  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu ... ( 491 Defa Okundu )

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?

ORUÇ KİMLERE FARZDIR?ORUÇ KİMLERE FARZDIR?   Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kaldı ve tüm insanları ramazan sevinci sardı. Peki, ... ( 417 Defa Okundu )