DOĞAL AFETLER


DOĞAL AFETLER

Bazı doğa olayları can ve mal kaybına neden olur. Bu tür can ve mal kayıplarına neden olan doğa olaylarına doğal afet denir. Doğal afetlerin kökeni çoğu zaman doğa olsa da insanların doğal dengeyi bozması da doğal afetlerin oranını arttırmaktadır. Bazı doğal afetlerin oluşmasında insan etkisi yoktur. Örneğin volkan ya da deprem gibi doğal afetler tamamen doğal kökenlidir. Doğal olayların afet olarak sayılabilmesi için insanlara zarar vermesi ve insan yaşamını olumsuz etkilemesi gerekir. Doğal olayların afetlere sebep olmasında iklim özellikleri, yeryüzü şekilleri, insan etkisi ve jeolojik yapı etkili olmaktadır. Ülkemizde bazı doğal afetlere sıklıkla rastlanır. İnsanların yaşadığı yerlerde meydana gelen doğal afetler riskli olup mal ve can kaybına neden olabilir. İnsanların yaşamadığı yerlerde meydana gelen doğa olayları afet olarak nitelendirilmez. Ülkemizde deprem başta olmak üzere heyelan, sel, çığ, kuraklık sıklıkla rastlanan doğal afetlerdir. Doğal afetler verdiği zararlar sonucunda hem ülke ekonomisine hem de insan üzerinde psikolojik zararları mevcuttur. Doğal afetlerin meydana gelmesi çoğunlukla engellenemez ancak azaltılabilir.  Doğal afetlerin oluşum nedenleri jeolojik ve meteorolojik olarak ikiye ayrılır. Deprem, heyelan, volkanizma gibi doğal afetler

Jeolojik kökenlidir. Meteorolojik kökenli doğa olayları ise şiddetli yağışlar ve rüzgârlar, sel, don, çığ ve yıldırım gibi doğal afetlerdir. Doğal afetler yavaş ve hızlı gelişebilir.

Başlıca doğal afetler; deprem, tsunami, sel ve taşkınlar, kuraklık, erozyon, çığ, fırtına, kasırga, hortum, volkanlar, hava kirliliğidir.

Deprem; yer kabuğunun ani ve kısa süreli titreşimlerle sarsılmasıdır. Depremler volkanik, tektonik, çöküntü olarak üç gruba ayrılır. Depremler can ve mal kaybına neden olan doğal afetlerdendir. Özellikle şehir merkezlerinden meydana gelen depremler büyük zararlar verebilir.

Tsunami; dev dalgalardır ve deprem nedeniyle meydana gelir. Denizlerde meydana gelen depremler deniz tabanının alçalıp yükselmesine neden olur. Bunun sonucunda su kütleleri hareket ederek dev dalgalara neden olur.

Sel ve taşkınlar; sel ve taşkınlara neden olan bazı faktörler vardır. Bunların başlıcalar; hızlı kar erimeleri, devamlı yağan yağmurlar, akarsu yataklarının taşması, bitki örtüsünün tahrip edilmesi gibi nedenlerdir.

Kuraklık; yavaş gelişen bir doğal afettir ancak etkisi uzun süren ve tehlikeli boyutlara ulaşan bir doğal afettir. Kuraklık yağışların azalması ve yaz sıcaklığının fazla olması sonucunda oluşur. Kuraklık sonucunda su kaynaklarında azalma, tarımsal faaliyetlerin azalması, içme suyunun azalmasına bağlı olarak açlık ve susuzluk, doğal bitki örtüsünün zarar görmesi başlıca etkilerdir.

Heyelan; eğimli yamaçlarda yer çekimine bağlı olarak kaymalar ve yer göçmeleridir. Heyelan oluşumuna neden olan etkiler; arazinin eğimli olması, toprak cinsi, aşırı yağış, kar erimeleri gibi nedenlerdir. Heyelan da diğer doğal afetler gibi can ve mal kaybına neden olur. Heyelan olayını engellemenin en etkili yolu yamaçlara yerleşim yeri kurmamaktır.

Çığ; yamaçlarda biriken kar kütlelerinin eğim yönünden ilerlemesi sonucunda hareket ederek can ve mal kaybına neden olan doğal afettir. Ülkemizde genelde dağlık kesimlerde çığ tehlikesi görülür.

Doğal afetler tarih boyunca hem can hem de mal kaybına neden olur. Bu nedenle doğal afetleri azaltıcı yöntemler bulmak gerekir. Bu durumda insanlara büyük görevler düşmektedir. Özellikle orman yangınlarına karşı insanların daha duyarlı ve dikkatli olması yangınları büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca afet yönetimi de hem doğal afet öncesinde hem doğal afet sırasında hem de sonrasında zararların azaltılması için gerekli çalışmalardan birisi ve önlemlerden birisidir.

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 70 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 210 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 713 Defa Okundu )