Akdeniz Bölgesi; Ve Akdeniz Bölgesi Hakkında Bilgi


Akdeniz bölgesi; ve Akdeniz bölgesinin özellikleri ile, Akdeniz bölgesi coğrafi özelliklerini anlatmaya çalışacağımız bu yazımızda, öncelikle Akdeniz bölgesi coğrafi özelliklerinde, Akdeniz bölgesinin yerini belirtelim… Akdeniz bölgesi, Batıda Marmaris’in doğu kısmından başlayarak, doğuda ise, Hatay iline kadar uzanan sahil şeridinde yer almaktadır. Akdeniz bölgesi coğrafi özelliklerine bakmaya devam ettiğimizde, Akdeniz bölgesinin genellikle Toroslar ile kaplı olduğunu belirtebiliriz. Akdeniz bölgesi hakkında bilgi vermeye devam ederken, Alp sistemine dahil olduğunu belirtmemizin gerektiği Torosların, Güney Anadolu Kıvrım Dağları olarak isimlendirildiğini de belirtmemiz gerekmektedir.Akdeniz bölgesi hakkında bilgi verirken, Toroslar’ın, Antalya’nın her iki tarafında, Kuzey -Güney doğrultusunda uzanarak birleştiklerini de belirtmekte fayda görülmektedir. Antalya çevresinde yer alan Toroslar’a Batı Toroslar ismi verilmekle birlikte, Batı Torosların yükseklikleri de oldukça fazladır; ve Bey Dağları da Batı Toroslar’da bulunmakla birlikte, Bey Dağları’nın yüksekliği 3000 metreyi bulmaktadır.
Antalya Körfezi Batısında Teke Yarımadası yer almaktadır. Antalya Körfezi’nin kuzey tarafında ise Göller Yöresi yer almaktadır. Akdeniz bölgesi hakkında bilgi vermeye devam ederken, Orta Toroslar’ın Taşeli Platosu ile başladığını belirtmekle birlikte, Orta Toroslar’ın, kıyıya paralel uzandıklarını da belirtmemiz gerekmektedir.
Akdeniz bölgesi coğrafi özellikleri hakkında bilgi vermeye devam ederken, İskenderun Körfezi’ne geldiğimizde, İskenderun Körfezi doğusunda Nur Dağları’nun yer aldığını belirtmemiz gerekecektir.
Akdeniz bölgesi coğrafi özellikleri hakkında bilgi verirken, Akdeniz bölgesinde bulunan ovaların da az olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Akdeniz bölgesinin en büyük ovasının Çukurova olduğunu söyleyerek, Akdeniz bölgesi hakkında bilgi vermeye devam edebiliriz. Akdeniz bölgesi ovaları arasında yer alan diğer küçük ovalar ise, Isparta Ovası, Amik Ovası, Silifke Ovası, Elmalı Ovası’nı unutmamalıyız.
Akdeniz bölgesi hakkında bilgi vermeye, Akdeniz bölgesi akarsuları ile devam edecek olursak, Seyhan, ve Cayhan’ın, önemli Akdeniz bölgesi akarsuları olduğunu belirtmemiz gerekecektir. Akdeniz bölgesinde Göller Yöresinin de bulunduğunu belirtmiştik, irili ufaklı pek çok gölün Akdeniz bölgesinde olduğunu hatırlatmakla birlikte, Akdeniz bölgesi göllerinden en önemlilerinin, Eğirdir Gölü, Burdur Gölü, Acıgöl, ve Beyşehir olduğunu da yazmayı unutmamalıyız.
Akdeniz bölgesi, Akdeniz bölgesi coğrafi özellikleri, ve Akdeniz bölgesi hakkında bilgi vermeye, ilerleyen yazılarımızda devam edeceğiz…

Yorum yapmak ister misiniz?!


İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?

İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?İftar Nasıl Yapılır? İftarda Neler Yemeliyiz?   Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve oruç tutulan süreninde ... ( 73 Defa Okundu )

B12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği

B12 Vitamini; B12 Vitamini EksikliğiB12 Vitamini; B12 Vitamini Eksikliği B12 vitamini ne işe yarar? B12 vitamini eksikliğinin Zaraları nelerdir? B12 ... ( 214 Defa Okundu )

SÜTLAÇ TARİFİ

SÜTLAÇ TARİFİSÜTLAÇ TARİFİ Bu yazımızda sütlü tatlıların içinde en çok sevileni sütlacın tarifini vereceğiz. Malzemeler: 1 litre süt 1 çay ... ( 719 Defa Okundu )